| HUMÁN ERŐFORRÁS BÁZIS
A Miskolci Egyetem a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területfejlesztési Tanács megbízásából elkészítette a megye területfejlesztési koncepcióját 1999-ben. Az említett koncepcióban többek között felmérték és jellemezték a megye humán erőforrás potenciálját. Az akkori megállapítások, melyeket alább idézünk, a pozitív változási tendenciák ellenére, többségében ma is jellemzik a területet.
Megyei humán erőforrás potenciál
A sokoldalúan képzett értelmiség a humán erőforrás potenciál erőssége, mely az élénkülő gazdaság fejlődésének meghatározó tényezője lehet.Az elmúlt évtizedben csökkent a vállalkozásoknál az emberi erőforrásokkal való gazdálkodás tervszerű- sége, színvonala, fokozódtak a szervezeten belüli feszültségek, gyengült a kohézió. A megye gazdálkodó cégeinek jelentős része nem törekszik eléggé a tehetséges fiatal diplomások megszerzésére, megtartására, térségből történő elvándorlásuk csökkentésére, megoldatlan a magasan képzett szakemberek ideiglenes vagy végleges letelepedésének ösztönzése. A tudás és műveltség presztízse, megbecsültsége a megyében még mindig alacsony. Sok a korszerűtlen munkahely, magas a munkanélküliségi ráta, nagy a hátrányos helyzetű népesség részaránya. A munkahelyüket elvesztők önálló vállalkozásai gyakorta sikertelenek voltak (kevesen vették igénybe a segítő intézményeket, támogatást). Az utóbbi öt évben nem történt jelentős változás a munkanélküliek összetételében. A megyében, az országos összehasonlításban, legnagyobb az eltartott népesség rátája. Alacsony a felsőfokú végzettségűek foglalkoztatottsága. A lakosság mobilitási, kockázatvállalási készsége - elsősorban az anyagi, megélhetési nehézségek, kény- szerhelyzetek következtében - relatíve alacsony. Nem történt meg sem települési, sem kistérségi, sem megyei szinten a „kulcsemberek”, tehetséges, kreatív személyiségek számbavétele, támogatásuk megnyerése.
Humán erőforrás potenciál fejlesztése A humánerőforrások fejlesztésére az alábbi megoldások kínálkoznak: a képzett, művelt munkavállalói és vállalkozói réteg képzését biztosító közép- és felsőoktatási rendszer fejlesztése; hatékony és rugalmas tovább és átképzési rendszer; az alkalmazott kutatási készségek, kapacitások és programok támogatása; oktatási programok kifejlesztése támogatása; a felsőoktatás és a gazdaság kapcsolatának erősítése, egyetemi innovációs centrum kialakítása; a posztgraduális és posztszekunderi képzések fejlesztése; sokoldalú szakképzési program kialakítása a közép- és felsőoktatási intézmények együttműködésével.
Mérhető eredményei: a tudományos minősítéssel rendelkezők számának növekedése, kutatási projektek számának alakulása, a közép- és felsőoktatásban résztvevők számának, korcsoporton belüli százalékos arányának növekedése, a tovább- és átképzésben résztvevők számának növekedése, átképzésben résztvevő munkanélküliek és e révén új munkát találók száma, az idegen-nyelveket beszélők számának növekedése, egyetemen kidolgozott és a megyében hasznosuló újítások száma.
Munkaerő: A befektetni szándékozók különösen kedvező helyzettel találkoznak a megyében, azon belül is Miskolc körzetében. A megyében magas a munkanélküliség aránya, már évek óta meghaladja az országos átlagot. A térség jelentős ipari hagyományokkal, valamint szabad munkaerővel rendelkezik. Munkanélküliek foglalkoztatása esetén jelentős kiegészítő bértámogatással lehet számolni. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében még mindig jelentős a munkanélküliek létszáma. A munkanélküliségi ráta az országban az egyik legmagasabb. A megye aktuális munkaerő helyzetéről, a munkanélküliségről, a pályázati lehetőségekről a www.bazmmk.hu honlapon találhatók információk.
|
|